O mně Moje politické priority Středočeský kraj Oblastní politika Pomozte dětem/ Hopsa hejsa do Brandejsa Mensa Kontakty
HLAVNÍ ČLÁNKY

 Články a rozhovory
 Projevy a vystoupení
 Usnesení a prohlášení
 Tištěná média
 Rozhlas a televize
 Akce v regionu
 Brandýs n.L.-St.Boleslav
 Archiv
 Různé


 videogalerie
 facebook

 RSS kanál
 poslat e-mail
 zasílat novinky:
 
DOPORUČUJI

 ODS
 ODS Praha-východ
 Hopsa hejsa do Brandejsa
 Pomozte dětem
 Milan Cabrnoch
 Jan Vidím
 Veronika Vrecionová
 Virtually
 Poslanecká sněmovna
 Senát
 Modrý tým


Středočeský kraj

Petr Tluchoř, 09.01.2005

 

Můj kraj

Narodil jsem se a většinu svého života prožil ve středních Čechách. Se Středočeským krajem, který jako vyšší územně správní celek vzniknul v roce 2000, je od začátku spojeno také mé působení v politickém životě. Hned v prvních krajských volbách v roce 2000 jsem byl zvolen do zastupitelstva kraje a působil v jeho kontrolním výboru. V letech 2005-2008 jsem byl Radou Středočeského kraje jmenován do Komise pro zdravotnictví. Od roku 2004, kdy jsem se stal poslancem, s našimi zástupci na krajské úrovni i ve středočeských obcích dále úzce spolupracuji.

V listopadu 2009 jsem již potřetí obhájil pozici předsedy oblastního sdružení ODS Praha-východ a vedu místní sdružení v Brandýse nad Labem/Staré Boleslavi.

O Středočeském kraji

Středočeský kraj patří velikostí, počtem obcí i obyvatel mezi největší kraje v ČR. Jako vyšší územně samosprávný celek byl vytvořen v roce 2000. Na rozdíl od ostatních krajů nemá své sídlo umístěno na vlastním území, ale na území jiného kraje, konkrétně Hlavního města Prahy.

Rozloha kraje čítá 11 014 m2, což je téměř 14% území celé republiky. Rozprostírá se kolem dokola Hlavního města Prahy a dále sousedí s krajem Vysočina, Jihočeským, Plzeňským, Ústeckým, Libereckým, Pardubickým a Královehradeckým krajem. Povrch kraje je rozmanitý, přechází z rovinatého severu a nížiny kolem řeky Labe ve vrchovinnou jižní a jihozápadní část. Nejvyšším bodem je Brdský vrchol Tok v okrese Příbram, který měří 865 m.n.m., nejnižším bodem je pak hladina řeky Labe v mělnickém okrese.

Administrativně se kraj dělí na 12 okresů s 10 okresními městy. Největším okresem je Příbram, nejmenším Praha-východ. Na území kraje nalezneme 1 148 obcí, v nichž žije dohromady přes 1 100 000 obyvatel. Největší hustotu zalidnění mají okresy Kladno, Praha-východ, Praha-západ a Mělník, což je dáno hlavně úzkými sociálně-ekonomickými vazbami s hlavním městem, a také díky husté dopravní síti. Typické pro Středočeský kraj je rozvinutá zemědělská a průmyslová výroba. Zemědělství se daří také díky přítomnosti velkých řek, jako jsou Labe, Vltava, Sázava nebo Berounka. Nejvýznamnějšími průmyslovými odvětvími jsou zde strojírenství, chemie a potravinářství. Z konkrétních firem nesmíme zapomenout jmenovat Škodu Mladá Boleslav, která se významným způsobem podílí na rozvoji regionu a snižování nezaměstnanosti v okolí Mladé Boleslavi.

Krajina našeho kraje je krásná a zajímavá, není proto divu, že je vyhledávaným cílem turistů. Leží zde několik chráněných krajinných oblastí, do nichž patří třeba Český ráj, biosférická rezervace UNESCO Křivoklátsko či Český kras s Koněpruskými jeskyněmi. Dále zde nalezneme množství měst s historickými centry, jako je například Kutná Hora, která je zapsána do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nejnavštěvovanějšími památkami jsou bezesporu hrady a zámky, kterých je ve Středočeském kraji dlouhá řada. Nejznámějšími jsou Karlštejn, Křivoklát, Konopiště nebo Kokořín.

 

 další informace: http://www.stredocech.cz
copyright © 2005 Petr Tluchoř