O mně Moje politické priority Středočeský kraj Oblastní politika Pomozte dětem/ Hopsa hejsa do Brandejsa Mensa Kontakty
HLAVNÍ ČLÁNKY

 Články a rozhovory
 Projevy a vystoupení
 Usnesení a prohlášení
 Tištěná média
 Rozhlas a televize
 Akce v regionu
 Brandýs n.L.-St.Boleslav
 Archiv
 Různé


 videogalerie
 facebook

 RSS kanál
 poslat e-mail
 zasílat novinky:
 
DOPORUČUJI

 ODS
 ODS Praha-východ
 Hopsa hejsa do Brandejsa
 Pomozte dětem
 Milan Cabrnoch
 Jan Vidím
 Veronika Vrecionová
 Virtually
 Poslanecká sněmovna
 Senát
 Modrý tým


Projev z 22. kongresu ODS
Petr Tluchoř na tiskové konferenci

Petr Tluchoř, 23.10.2011Na úvod chci poděkovat Ivanu Fuksovi. On je tady tak trochu v roli klíčového hráče, který za tým ODS vstřelil tři branky a poté ho trenér jako prvního vystřídal. Nepochybně proto, aby ho šetřil do dalšího zápasu.

Ivan Fuksa byl nesporně jedním ze dvou nejlepších, pokud ne vůbec nejlepším ministrem zemědělství. Dokázal i v tomto pro ODS obtížném resortu získat široký souhlas s naší politikou. Dokázal se prosadit v EU. Byl prvním ministrem, který začal dělat pořádek v Lesích ČR, který nastavil průhledné tendry a díky nim získal pro státní rozpočet miliardy navíc.

Ivane, já ti za to vše děkuji. Musel bych se stydět, kdybych se tě nezastal. A samozřejmě děkuji i tvému týmu, protože žádný ministr nemůže uspět jako sólista a neobejde se bez kvalitních spoluhráčů

Vzhledem k tomu, že tady na diskusi máme poměrně málo času, tak jsem svůj příspěvek hodnotící vývoj od posledního kongresu a současnou situaci zhustil do jakési SWOT analýzy. Bude to sice hodně stručné. Ale doufám, že na druhou stranu názorné.

 
Silné stránky ODS:

Vedeme vládu, která dokáže prosazovat potřebné změny, jež přinášejí zlepšení, kroky správným směrem.

Jsme stranou loajálníchr lidí, všichni naši poslanci hlasují pro vládní návrhy, nikdo nezpochybňuje již přijatá rozhodnutí. To jistě platí.

Jsme stranou svobodných lidí, kteří se nebojí nahlas říkat své názory a tím přispívají k nalezení nejlepšího řešení. To, doufám, stále platí.

 
Slabé stránky ODS:

Nedokážeme se dostatečně prosadit proti koaličním partnerům, a to jak věcně, tak mediálně

Téměř vůbec neútočíme na ČSSD, která se neustále snaží prosazovat své recepty vedoucí do Řecka, do dluhové pasti a ke státnímu bankrotu

Nevyužili jsme slabosti odborů, jejichž protest proti vládní politice měl nulovou podporu veřejnosti a nikdo se k němu nepřidal

 
Příležitosti ODS:

Neschopnost ČSSD, která se utápí ve vnitřních sporech a je fakticky neviditelná

Rostoucí ekonomická prestiž České republiky, která se projevuje zlepšujícím se ratingem a důvěrou v korunu.

Lepší komunikace reforem, která by ukázala naši vládu a zejména ODS jako rozhodující faktor pro úspěšnou budoucnost České republiky.

 
Rizika ODS:

Konsolidace ČSSD, která by měla za důsledek růst jejích preferencí na úkor ODS. Nedejme se uchlácholit současným, poměrně lichotivým poměrem preferencí. Stojí za ním do značné míry právě slabost ČSSD.

Růst autoritářských prvků, potlačování svobodné diskuse, ostrakizace nositelů jiných názorů, zasahování do suverenity regionů shora nebo dokonce nerespektování demokratických voleb orgánů ODS.

Čím dál zjevnější tendence k řízení ODS lidmi nikým nevolenými místo legitimních orgánů ODS

 
Možná si někteří z vás mysleli, že tu budu mluvit hlavně o prodloužení mandátu vedení? Dobrá, tak já tedy něco řeknu.

Řeknu, že i pro tento problém by měly platit naše silné stránky: svobodná diskuse a loajalita k rozhodnutí.

Musíme zároveň překonat naše slabiny: přestože kvůli prodloužení mandátu jsme si oboustranně vyměnili hodně ostrých slov, tato diskuse nás nesmí odvést od toho hlavního. Neválčeme mezi sebou, válčeme s ČSSD. Neukazujme si svaly navzájem, ukažme svaly koaličním partnerů.

Pokud jde o mě, uplatnil jsem silné stránky člena ODS. Svobodně jsem diskutoval, nebo jsem se alespoň o svobodnou diskusi snažil.

Nyní loajálně sklapnu paty a ústa. Nebudu se přivazovat k vratům Hrzánského ani jiného paláce, dokonce ani nebudu držet hladovku, byť bych to docela potřeboval.

Chci vás rovněž všechny ujistit, že to neberu nijak osobně. Zejména tebe Petře, tebe Mirko, tebe Sašo, tebe Jirko, tebe Pavle a tebe Pavle. Tady nejde o to, jestli vám přeji, nebo nepřeji delší mandát. Tady jde o platnost jakýchsi pravidel, o platnost zásady, že zákon stojí nad králem, nikoli král nad zákonem. O nic více, ale také o nic méně.

Děkuji vám za pozornost!

copyright © 2005 Petr Tluchoř