O mně Moje politické priority Středočeský kraj Oblastní politika Pomozte dětem/ Hopsa hejsa do Brandejsa Mensa Kontakty
HLAVNÍ ČLÁNKY

 Články a rozhovory
 Projevy a vystoupení
 Usnesení a prohlášení
 Tištěná média
 Rozhlas a televize
 Akce v regionu
 Brandýs n.L.-St.Boleslav
 Archiv
 Různé


 videogalerie
 facebook

 RSS kanál
 poslat e-mail
 zasílat novinky:
 
DOPORUČUJI

 ODS
 ODS Praha-východ
 Hopsa hejsa do Brandejsa
 Pomozte dětem
 Milan Cabrnoch
 Jan Vidím
 Veronika Vrecionová
 Virtually
 Poslanecká sněmovna
 Senát
 Modrý tým


Rozhovor pro časopis Týden

Hana Dvořáková, 13.09.2012

Státní rozpočet nezachrání zvyšování DPH, ale krácení mandatorních výdajů. Prostředky pro důchodovou reformu a zákon o vyrovnání státu s církvemi by mohla zajistit privatizace některých státních podniků, řekl novinářům po jednání s šéfem poslaneckého klubu ODS rebelující poslanec Petr Tluchoř. Jednání jsou prý teprve na začátku, ale dohoda se rýsuje.

Mělo jednání nějaký výsledek?

My jsme vůbec rádi, že nějaká jednání začala. Že jsme si mohli některé názory vyjasnit. My jsme přišli s určitou představou, kterou jsme panu předsedovi Stanjurovi předložili. Považujeme za nutné, aby vláda hledala klíčové úspory především na výdajové straně rozpočtu. Prostor pro ně stále vidíme. Navrhujeme, aby koalice začala realizovat strukturální reformy, ke kterým se zavázala v programovém prohlášení vlády. Bez těchto reforem primárně na mandatorních výdajích není možné nadále sestavovat do roku 2014 alespoň trochu k vyrovnanosti směřující rozpočty. Reformy by měly vejít v platnost k prvnímu lednu 2014 tak, aby se v tomto období stihly. Považujeme za nezodpovědné, aby pravicová vláda schvalovala kroky, na které nemá peníze. Jsou to například důchodová reforma a církevní restituce. Je pro nás nepřijatelné, aby tato opatření byla financována z nových a nových daní.

Kde si myslíte, že by vláda mohla najít na tyto kroky prostředky?

Navrhujeme získat potřebné prostředky z jednorázových příjmů, tedy z privatizace. Preferujeme, aby DPH v příštím roce zůstalo na úrovni 14 a 20 procent. Jedinou alternativu k tomu vidíme, že by byla zavedena jedna sazba DPH, což je naším dlouhodobým záměrem. Jsme rádi, že premiér přes svá vyjádření alespoň prostřednictvím předsedy klubu jednání zahájil, a věříme, že se nám podaří dohodnout a tu cestu ke schválení balíku najít. Upozorňujeme, že není možné se spokojit s kosmetickými změnami daňového balíčku. Je potřeba najít důkladný kompromis tak, aby se daně nezvyšovaly a program ODS nebyl pošlapáván.

Je možné, že od svého požadavku ponechat DPH na současné hladině, odstoupíte?

My nechceme, aby se zvyšovala daň z přidané hodnoty. Preferujeme, aby pro příští rok byla sazba stejná jako letos, jedinou alternativu k tomu vidíme - zavedení jedné sazby DPH.

To znamená 17,5 procenta?

O sazbě jsme se nebavili. Pro příští rok jsme připraveni ponechat sazby tak, jak jsou letos. Ten kompromis v tom balíčku musí být větší. To jsem říkal na závěr. Nemohou to být pouze kosmetické změny. Nejkřiklavější problém v balíčku vidíme na DPH, milionářské dani, trestání aktivních důchodců, trestání živnostníků. To jsme jako priority zmiňovali. Ale prostor pro diskuzi je.

Takže dnes jste se žádného výsledku nedobrali?

Tak my jsme dnes představili nějaké své představy o směru, po kterém by se jednání mělo ubírat. Pan předseda Stanjura spíš představil techniku, jak by se jednání mělo ubírat. Reakce na naše návrhy jsme neslyšeli. Já předpokládám, že příští týden na jednání poslaneckého klubu a v těch následujících dnech se o tom budeme bavit. Teď upřesňovat návrhy je předčasné. Bylo to úvodní jednání, jsem rád, že k němu došlo. Vidím prostor tak, abychom se dohodli a někdy kolem konce října by věřím ten zákon mohl být ve třetím čtení schválen.

Do druhého čtení tedy zákon propustíte?

Vzhledem k tomu, že chceme dosáhnout nějakých změn, tak bych považoval za nesmyslné, abychom ten zákon zamítali v prvním čtení.

Můžete uvést příklad, které podniky byste navrhovali zprivatizovat?

Já nechci uvádět žádné konkrétní podniky. Také jsem žádné konkrétní neuvedl. Ale mohu říci toto - považuji za nesmyslné, aby stát vyráběl radiátory.další informace: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/tluchor-nechceme-vyssi-dane-ale-privatizaci-podniku_245910.html
copyright © 2005 Petr Tluchoř